Jak správně pečovat o džíny

Džínovina je ve světě pravděpodobně nejpoužívanější látka na kalhoty. Zásluhu na tom má Levi Strauss, který si rifle nechal koncem 19. století v USA patentovat. Jak jste na tom s džínami vy? Kolik jich máte v šatníku? A staráte se o ně správně?

První praní je zásadní

Přinesli jste si z obchodu nové džíny? Navíc nebyly úplně nejlevnější? A chcete, aby vám sloužily co nejdéle? Pak péče o ně je zásadní. A nejdůležitější je to první praní! Nové a především tmavé rifle pereme vždy naruby a samostatně na 40 stupňů (některé je lepší prát i na méně, proto si vždy zkontrolujte cedulku).

Pozornost věnujte také prostředku, ve kterém plánujete svoje (především ty nové) džíny prát. Doporučuje se ten na jemné praní, nebo pak přímo určený na džíny.

A nakonec ždímání. Pokud vám to vaše pračka umožňuje, nastavte si ždímání na maximálně 600 otáček za minutu!

Pokud vás zajímá, proč se džíny perou naruby, je to proto, abychom barvu šetřili a neseprali ji, džíny tak budou stále vypadat jako nové!

Zkracujte až po

Máte problém s délkou a musíte si nechat svoje nové džíny zkrátit u švadleny? Doporučuje se nejdříve je vyprat, a až pak to řešit. Některé džíny, ne všechny, mají tendenci se srážet. A to nejen do šířky, ale právě i do délky. Proto radši počkejte, až je vyperete, a uvidíte. ☺

Jak často?

A co otázka, jak často prát džíny? Zde platí jednouché pravidlo. Dokud nemusíte, neperte. Džíny toho totiž vydrží víc než běžné kalhoty. Stačí, když je vyperete tak jednou za 14 dní. Samozřejmě pokud si je ušpiníte, nebudete chodit s flekem na kalhotách 14 dní. Ale pamatujte, že častější praní jim dává pořádně zabrat a džíny mohou rychleji ztrácet tvar a barvu.

A co sušička?

Z pračky rovnou do sušičky? Takhle to funguje dnes už ve většině domácností. Co se týče džínů, nedoporučuje se je tam dávat. Opět – mohou se vám srazit. Po vyprání je jednoduše pověste vzhůru nohama nebo je sušte ve vodorovné poloze. Proč? Aby si zachovaly svůj tvar.

Velké ne má i sušení na sluníčku. Džínovině nedělají sluneční paprsky dobře a může měnit barvu.

ZAJÍMAVOSTI O DŽÍNÁCH:

  • Věděli jste, že džínové oblečení původně sloužilo jako pracovní oděv?
  • Základem džínoviny je denim – pevná a trvanlivá bavlněná tkanina.
  • Víte, že 20. květen 1873 je považován za den zrození modrých džínů? V ten den totiž Jacob Davis, Levi Strauss a co. získali na modré džíny patent.
  • Je to až neskutečné, ale původní cena džínů byla 1 americký dolar.
  • Esprit nabízí organický denim. Jde mu o zachování zdrojů a udržitelnost, proto 32 % Esprit denimu obsahuje organickou bavlnu, a 66 % Esprit denimu zanechává malou ekologickou stopu z hlediska spotřeby vody, energie a chemikálií.