Proč musíme zpomalit a jak na to?

Stále si říkám, že už musím zpomalit, ale nějak mi to nejde. Práce, rodinná akce, víkendy zaplněné málem až do Vánoc a já nešťastná z toho, že nic nestíhám. Pak se to projeví na zdravotním stavu. Buď onemocním, nebo stále něco přecházím a akorát to dělá neplechu. Tělo říká: „Dost“. A s varovnými signály to není jen tak, člověk by opravdu měl zvolnit. Jak to tedy provést v reálu?

1. Odložte na chvíli mobil

Mé potěšení je sednout si k oblíbenému seriálu a nic nedělat. Často se mi však stane, že u toho začnu dělat jednu věc a následně přidám další. Mobil nedám z ruky, stále něco kontroluju, odepisuji známým a najednou i toto malé potěšení se mění v lehký stres. Odhoďte mobil do druhé místnosti.

2. Vydat se na cestu

Dlouhá, ničím nerušená cesta, jen já a rádio v mém voze… To je balzám na duši. Nemusíte ale vlastnit auto, abyste byli spokojeni. Ke štěstí stačí i kolo. Nebo obyčejná procházka. Běžci si bezesporu obují tenisky a vyrazí v poklusu vyčistit si hlavu. Je pouze na vás, co si vyberete.

3. Multitasking se nevyplácí

Říká se, že ženy jsou přebornice v multitaskingu, ale všeho moc škodí. Proč ve spěchu kombinovat přípravu večeře s odbíháním k pračce, převlékáním postele a zametáním? Soustřeďte se pouze na jednu věc. Děláte svému milému jeho oblíbenou večeři? Užijte si to!

4. Řekněte NE (alespoň jednou v týdnu)

Proč? Protože je to naprosto osvobozující! Stačí si uvědomit, že nemusíte slibovat něco, co vás akorát uvede do dalšího stresu, ani nemusíte na něčí nátlak dělat něco, co nechcete. Dupněte si a nejděte čas pouze pro sebe. Ušetřené chvilky můžete věnovat třeba oblíbené knize, vaně, józe nebo posezení nad šálkem kávy.

5. Meditujte

Už pouhá představa meditace pomáhá k uvolnění. Na meditaci je nejtěžší na vše zapomenout a nechat mozek vypnutý. Zprvu se bude divit, co to po něm chcete, ale on si zvykne. Uvidíte, že se vám bude sám připomínat, že je na čase vypnout.

6. Projděte se v lese

Mě les neskutečně uklidňuje a zelená nabíjí pozitivní energií. Najděte si ve vaší blízkosti háj, kam se půjdete projít a načerpat sílu. Je to skvělá vzpruha v uspěchaném světě.