Znáte tyto dětské knihy?

Tento článek by klidně mohl mít hned několik pokračování a mohl by být neskutečně dlouhý. Knihy – především ty dětské – u nás doma hrají velkou roli. Několikrát za den si je musíme s mým synem prohlížet a večer, když ho jde manžel uspat, kniha nesmí chybět!

Rozhodla jsem se sepsat pár našich knižních favoritů. Třeba se vám tyto tipy budou hodit, pokud máte doma malé dítě a přemýšlíte, co byste si mohli číst, nebo pokud například uvažujete nad dárky pro ratolesti.

Peppa Pig Magnet Book

Tak na začátek hned něco „ostřejšího“! Ne, dělám si srandu, prasátko Peppa prostě mezi dětmi „letí“. Tohle je navíc kniha, kde si dítko může vyndat jednotlivé postavičky (které jsou magnetické), přikládat je na různé stránky a samo si tak tvořit příběh. Tato kniha u nás doma aktuálně vede, jen pozor, aby se Peppa nebo její bráška Tom neztratili mezi ostatními hračkami, to pak představuje velký problém. 

Barvy - podívej se pod okénko

Tuto knížku jsme doma měli delší dobu a trvalo, než na ni přišla řada. Už si nepamatuji, jestli jsme ji dostali od někoho k Vánocům, ale vím, že jsem ji schovala, protože jsem se bála, že by ji to naše malé číslo roztrhalo. Kniha má sice tvrdší stránky, ale okénka, která se otevírají, by se dala jednoduše vytrhnout. Myslím si, že od třech let je tato kniha ale výborným společníkem. Kdybych měla spočítat, kolikrát už jsme na stránce s domečkem hledali schovanou šálu, nikdy bych se nedopočítala. U této knihy se nenechte zmást přebalem, nepůsobí extra zajímavě a lákavě, ale uvnitř je opravdu nádherná!

Veselá kniha o malém Krtkovi

Které dítě by neznalo a nemilovalo Krtečka? Na tohle jsem narazila před časem v knihkupectví a neodolala jsem. Kniha má pevnější vazbu – jako leporelo a má 32 stran. Prohlížet si ji mohou klidně i menší děti a jen tak ji nezničí. Kniha neobsahuje žádný text, jen obrázky. Na každé straně je vyobrazený nějaký příběh, ve kterém hraje hlavní roli Krteček. A je jen na rodičích, jak pohádku pojmou a převypráví. ☺

Malý nočník, malá hovínka

Tohle byl velký pomocník k tomu, jak vysvětlit našemu synovi, co je to nočník a k čemu se používá. Dodnes se k ní vracíme a pro syna „je to hrozná sranda“ koukat se na to, jak mají miminka ještě plínky a velcí kluci už ne! Myslím, že tohle je jeden z opravdu dobrých tipů na dárek pro malé děti! I tato kniha má pevnější leporelovou vazbu.

Hravouka

Poslední přírůstek do naší dětské knihovničky je kniha Hravouka, kde je hlavní postavou myška. Tu zajímá vše v přírodě a potřebuje vysvětlit a zjistit, jak co funguje. Takhle knihu popisuje vydavatelství: „Kravička dělá bů, pejsek dělá haf haf. Co takhle si radši počíst o tom, jak v lese tlejí opadané listy, prohlédnout si, jak vypadá noha žáby a kdo si nejradši pochutná na myšce? Právě myška žijící v podzemní noře je vypravěčkou, průzkumnicí lesa, sadu i rybníčka: obkresluje tvary pecek, ohryzává mrkve v zemi a přemýšlí, jak rozdělit plody na ovoce a zeleninu, zkoumá stáří lesa podle letokruhů a loví živé brouky na kousek syrového masa. Všechno pak pečlivě zapisuje do svého sešitu a radí, jak si vyrobit herbář nebo udělat zahradní jezírko. A vlastně i na ty zvířecí zvuky dojde.“ Kniha je určena pro děti od 4 let a nemá pevnější stránky, ale osobně si myslím, že bude bavit i o rok mladší zvědavce.